Skip to navigation Skip to content Skip to footer

2013-14 OCAA MEN'S BASKETBALL AWARDS

OCAA Men's Basketball East Division Champions
Algonquin Thunder

OCAA Men's Basketball West Division Champions
Mohawk Mountaineers

OCAA Men's Basketball Player of the Year
Vadim Halimov, George Brown

OCAA Men's Basketball CCAA Coach of the Year Nominee
Trevor Costello, Algonquin

OCAA Men's Basketball Rookie of the Year
RJ Ramirez, Humber

OCAA Men's Basketball League Scoring Champion
Vadim Halimov, George Brown

OCAA Men's Basketball East Division Coach of the Year
Trevor Costello, Algonquin

OCAA Men's Basketball West Division Coach of the Year
Jim Flack, Sheridan

OCAA Men's Basketball East Division Rookie of the Year
Teq Zwarych, Georgian

OCAA Men's Basketball West Division Rookie of the Year
RJ Ramirez, Humber

OCAA Men's Basketball East Division Scoring Champion
Vadim Halimov, George Brown

OCAA Men's Basketball West Division Scoring Champion
Matt Fennell, Mohawk

OCAA Men's Basketball East Division Defensive Player of the Year
Tyrelle Samuels, Algonquin

OCAA Men's Basketball West Division Defensive Player of the Year
Taylor Dowhaniuk, Mohawk

OCAA Men's Basketball East Division First-Team All-Stars
Derrek Mooney, Algonquin

Njuguna Waiganjo, Algonquin
Ajahmo Clarke, Durham
Vadim Halimov, George Brown

Patrick Kalala, Loyalist

OCAA Men's Basketball West Division First-Team All-Stars
Andrew Cicuttini, Mohawk

Matt Fennell, Mohawk
Calvin Turnbull, Redeemer

Michael Selkridge, Sheridan
Trevor Williams, Sheridan

OCAA Men's Basketball East Division Second-Team All-Stars
Tyrelle Samuels, Algonquin
Joseph Wani, Centennial
Eric Smith, Durham

Teq Zwarych, Georgian
Calmar Morgan, Seneca

OCAA Men's Basketball West Division Second-Team All-Stars
Chavaun Miller-Bennett, Fanshawe
Greg Edelsward, Humber

Shawn Hill, Lambton
Mike Lucier, Lambton

Taylor Dowhaniuk, Mohawk

OCAA Men's Basketball East Division All-Rookie Team
Joseph Wani, Centennial

Teq Zwarych, Georgian
Jayvon Lake, Loyalist

Malcolm Smith, Seneca

OCAA Men's Basketball West Division All-Rookie Team
Alex Thompson, Fanshawe

RJ Ramirez, Humber
Jason Marshell, Lambton

Tyrell Rogers, Niagara
A.J. Manguerra, Redeemer

OCAA Medalists
Gold: Sheridan
Silver: Algonquin
Bronze: Humber

OCAA Championship MVP
Michael Selkridge, Sheridan

OCAA Championship All-Stars
Ajahmo Clarke, Durham
Tyrone Dickson, Humber
Tyrelle Samuels, Algonquin
Njuguna Waiganjo, Algonquin
Trevor Williams, Sheridan

CCAA Awards

CCAA Medalist
Bronze: Sheridan

CCAA Men's Basketball Player of the Year
Vadim Halimov, George Brown

CCAA All-Canadians
Matt Fennell, Mohawk
Vadim Halimov, George Brown

CCAA Tournament First-Team All-Star
Dylan Periana, Sheridan

CCAA Tournament Second-Team All-Star
Michael Selkridge, Sheridan

CCAA Athlete of the Month
Vadim Halimov, George Brown